Nowe oznaczenia paliwa

Każde paliwo na stacji ma swoje indywidualne oznaczenie, tak aby kierowca nie pomylił go z żadnym innym. Od 12 października 2019 roku weszły w życie nowe przepisy, które wprowadzą nowe oznaczenia paliw na stacjach. Warto więc wiedzieć, co oznaczają nowe symbole, aby nie pomylić się podczas tankowania.

Co oznaczają nowe symbole paliwa ?

Nowe oznaczenia paliw Orlen wraz z opisem i porównaniem ze starymi oznaczeniami podane są poniżej.

Dla Benzyny obecnie stosujemy oznaczenie 95 lub 98. Te liczby oznaczają liczbę oktanów w danym paliwie. Oktany mówią nam o tym jak kaloryczne jest paliwo. Im większa kaloryczność, tym bardziej wydajne jest spalanie. Benzyna oznaczona więc symbolem 98 będzie wydajniejsza dla naszego silnika, ale też jest odpowiednio droższa na stacjach od 95. Dzisiaj benzyna posiada oznaczenia: E5, E10 lub E85. Literka „E” oznacza etanol a liczbą ją poprzedzająca oznacza zawartość etanolu w paliwie, która jest bezpieczna dla naszego pojazdu.

Jeżeli chodzi o paliwo typu – Diesel, to najczęściej występuje ono jako oznaczenie ON. Czasami na niektórych stacjach paliwowych można kupić odmianę tego paliwa jako Bio Diesel, który posiada w swoim składzie dodatki biologiczne. Takie paliwo posiada gorszą zdolność do spalania od tradycyjnego, ale jest z reguły nieco tańsze w zakupie. Dzisiaj olej napędowy będzie oznaczany w kwadracie. W środku będzie znajdował się jeden z symboli : B7, B10, XTL. Pierwsze dwa oznaczają tym oleju napędowego jako bio – diesel, a liczba wskazuje na procentową zawartość dodatków biologicznych. Oznaczenie XTL wskazuje na parafinowy olej napędowy.

W przypadku gazu dzisiaj oznaczenia są następujące : H2, CNG , LPG oraz LNG. Dla tego paliwa zarezerwowany jest symbol rombu. Skrót literowy oznacza odpowiednio : H2 – wodór , CNG – gaz ziemny , LPG – gaz propan i butan oraz LNG – skroplony gaz ziemny.

Nowe oznaczenia wydają się być jasne i powinny one pomóc każdemu kierowcy, aby ten zatankował dokładnie takie paliwo jaki zamierzał.

Możesz również polubić…