Rozliczanie paliwa czyli odliczanie kosztów paliwa w działalności gospodarczej
Kiedyś kupno nowego auta oznaczało płatność całej sumy najczęściej w postaci gotówki. Dzisiaj jeżeli chcemy posiadać nowy samochód, wcale nie trzeba mieć w portfelu dużego zapasu pieniędzy. Wiele osób bowiem decyduje się na leasing. Oznacza on, że możemy podjąć nowe auto wpłacając mały procent jego wartości na sam początek a potem spłacając resztę w co miesięcznych ratach. Dużym plusem takiego leasingu jest to, że możemy mieć nowy samochód nie wykorzystując naszych zasobów finansowych. Najczęściej na leasing decydują się osoby, które posiadają własną firmę. Dzięki temu mogą one czerpać jeszcze jedną ważną zaletę z leasingu. Można bowiem odliczyć koszta paliwa w ramach działalności gospodarczej.
Jak można odliczyć koszty paliwa w leasingu ?
Odliczanie kosztów paliwa w działalności gospodarczej nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. To ile w końcowym rozrachunku odliczymy kosztów zależy od typu samochodu oraz celu pod jakim go używamy. Jeżeli bowiem posiadamy samochód ciężarowy to mamy prawo odliczyć nawet 100% poniesionych wydatków. Jeżeli wykorzystujemy samochód prywatny do celów służbowych możemy odliczyć do 25 procent poniesionych wydatków. Jeżeli posiadamy samochód osobowy do celów gospodarczych to możemy odliczyć do 75 procent poniesionych wydatków.
Jak widać więc, odliczanie kosztów paliwa jest bardzo proste i wystarczy odpowiednio zaksięgować swoje wydatki. Praktycznie jeżeli kupujemy paliwo na stacji to bierzemy fakturę na firmę. Przykładowo jeżeli wartość paliwa to 200 złotych a VAT wynosi około 46 złotych. W takim przypadku jeżeli jesteśmy zwolnieni z VAT to kosztem uzyskania przychodu będzie cała kwota wydana na paliwo jeżeli wykorzystujemy samochód na cele gospodarcze. Możemy odliczyć 75 procent kwoty wydanej na paliwo jeżeli wykorzystujemy pojazd w cyklu mieszanym oraz do 20 procent jeżeli użytkujemy pojazd do celów prywatnych. Jeżeli jesteśmy czynnym podatnikiem VAT możemy odliczyć całość kwoty wydanej na paliwo jeżeli mamy działalność gospodarczą lub 50 procent w przypadku cyklu mieszanego
Najnowsze komentarze