Jakie auta palą najmniej? Samochody o najmniejszym spalaniu benzyny

Koszty eksploatacyjne auto mogą być prawdziwą zmorą każdego kierowcy. Naprawy licznych usterek mogą poważnie bowiem obciążyć budżet każdego gospodarstwa domowego. Przy wyborze zakupu auta, warto więc wybrać taki, który nie tylko nam się podoba, ale też będzie oszczędny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że najwięcej i tak wydamy na paliwo. Jakie auta więc w poszczególnych klasach mają najmniejsze spalanie?

Najniższe spalanie wśród samochodów osobowych

Samochody o najmniejszym spalaniu benzyny to dla poszczególnych klas :

 

  1. Klasa aut małych. Okazuje się że w tej klasie najmniejsze spalanie wykazał Fiat Panda z silnikiem 1.3 litra oraz mocy 75 KM. Na pokonanie 100 kilometrów mała panda potrzebuje w cyklu mieszanym jedynie 5.1 litra.
  2. Klasa aut miejskich. W tej klasie znajdziemy auta zaprojektowane do miasta, których jednym z głównych celów jest jak najmniejsze spalanie paliwa. W tej grupie okazuje się, że najmniejsze spalanie ma Renault Clio z silnikiem 1.5 o mocy 90 KM. Na przejechanie 100 kilometów takie auto potrzebuje jedynie 4.4 litra. Dzięki temu jest ono najoszczędniejszym autem na rynku.
  3. Auta kompaktowe. W tej grupie auta są zaprojektowane z myślą o tym, żeby były uniwersalne. Mają być one z jednej strony małe i nadawać się do miasta, a z drugiej na tyle pakowne, aby móc wybrać się nim na wakacje. W tej grupie wygrywa Renault Megane z silnikiem 1.6 l generującym moc 130 KM. Na pokonanie 100 kilometrów w cyklu mieszanym potrzebuje on jedynie 5.0 litra.
  4. Auto klasy średniej. Są to samochody zaprojektowane z myślą o rodzinie. Duży bagażnik powinien pomieścić wszystkie rzeczy domowników, a z tyłu musi się znaleźć wystarczająco dużo miejsca dla fotelika z dzieckiem. W tej grupie wygrywa Renault Laguna z silnikiem 1.6 l i mocy 110 KM. Na przejechanie 100 kilometrów takie auto potrzebuje w cyklu mieszanym zaledwie 5.7 litra paliwa.
  5. Suv-y. W tej klasie wygrywa Skoda Yeti z silnikiem 2.0 l i mocy 140 KM. Na przejechanie 100 kilometrów w cyklu mieszanym wystarczy jej tylko 5.1 litra paliwa.

 

Może Ci się również spodoba